Letní závod 2023

Každoročně pořádáme populární závod Mistrovství ČR v autostopu. Akce se účastní v hlavním závodě týmy - dvojice, které soutěží na trase po Evropě, která je dlouhá cca. 5000 km a po cestě plní několik stanovených úkolů. Akce má mimo zábavu také dobročinný přesah. Jednotlivé týmy sdílejí své příspěvky a lidé přispívají formou DMS na dobrou věc. Vždy se vyberou desítky tisíc korun!

Letní závod 2023 po Střední Evropě

Proč se vůbec takovýto závod koná a co je jeho cílem? Cílů je několik, mimo to, že chceme ukázat, že cestování stopem je úžasný způsob jak poznat svět, že chceme potkat podobně naladěné lidi a dokázat, že všude na světě žijí dobří lidé, ze kterých si můžeme vzít nezřídka příklad, tak hlavním cílem akce je pomocí DMS hlasování vybrat peníze na dobrou věc. A pro koho se vybíraly peníze v roce 2023?  Tak jako každý rok tak i letos jsme podpořili naším závodem ve spolupráci s Kontem Bariéry konkrétní osobu, která potřebuje naší pomoc v boji se svým osudem. Vybírali jsme peníze pro slečnu Blanku, kterou jsme pomohli částkou 20000 korun. Všem, kteří přispěli, moc děkujeme!

Blance jsme tak mohli přispět na důležitou věc - na nový aktivní mechanický vozík, díky němuž je její život alespoň o trochu lehčí.

Trasa závodu

A kam se jelo? Trasa Praha – Zemplínská Šírava - Praha slibovala účastníkům cestu dlouhou cca 3500 km. Po cestě se totiž týmy musely vykoupat v Baltském moři a Balatonu a navštívit alespoň 7 zemí.

Závod

Dne 8. 9. 2023 se v 9:00 týmy setkaly na startu závodu v Praze na Smetanově nábřeží odkud se společně vydaly za svým dobrodružstvím. Po odstartování se všichni rychle rozutekli na všechny strany a pokoušeli se aplikovat různé strategie. Někdo šel stopovat směrem do Německa, někdo vyrazil rovnou do Polska k Baltu. I způsob jakým sehnat odvoz se lišil, někteří vsadili na klasiku – mávání u krajnice, jiní zvolili oslovování na pumpách na výpadovce. Dobře rozvrhnout si účastníci museli také plnění úkolů – v každé zemi totiž bylo možné splnit úkol pouze jeden.

O jaké úkoly se jednalo?

Toto je jejich znění dle pravidel:

Řízek

Týmy navštíví místní u nich doma a připraví jim klasický řízek v trojobalu s přílohou. Jídlo následně společně snědí.

Barmanská show

Týmy uspořádají barmanskou show za pomoci nápojů od sponzorů závodu. Jeden člen bude hrát barmana, druhý moderátora. Společně zapojí do show místní lidi, kteří připravené nápoje vypijí.

Tanec

Týmy společně s místními zatančí dva tance, jeden typický pro Česko, druhý pro zemi, ve které tančí. Navzájem se tance naučí a výsledek následně předvedou.

Pohled

Týmy potěší Blanku, kterou ve spolupráci s Kontem Bariéry podporujeme. Zašlou jí pohled s místní tématikou se vzkazem se zážitky ze závodu.

Ochutnávka

Týmy uspořádají ochutnávku tyčinek, jejichž zásobu mají s sebou od partnera závodu. Postupně zapojí minimálně 3 lidi, kteří tyčinky dostanou, ochutnají a popíšou, jak jim chutnají.

 

Pro plnění úkolů platila následující pravidla:

  1. Státy, ve kterých budou týmy jednotlivé úkoly plnit, jsou zcela na jejich uvážení.
  2. V jedné zemi je možné plnit vždy jen jeden úkol. Žádný úkol není možné plnit na území ČR.
  3. Ze všech úkolů se pořizuje jak video tak foto.
  4. Úkoly není možné plnit v místě pitstopu na Zemplínské Šíravě ani v jeho blízkém okolí (okruh 20 km).

 

Ale zpět k našemu závodu. Co vše závodníci zažili? Asi nejlépe nám to může popsat vítězný tým ve složení Aneta Škardová a Daniel Škarda:

Mistrovství ČR v autostopu jsme se účastnili již potřetí a chtěli jsme se konečně umístit na bedně! Závodem jsme profrčeli docela rychle, ale to neznamená, že bychom byli ochuzeni o zážitky. Do Německa jsme se svezli s Čechy a v Berlíně zvládli uspořádat ochutnávku tyčinek COCO STAR. V Polsku jsme navštívili Kolobřeh a vykoupali se v Baltském moři. V noci jsme chytli stop snů! Stopli jsme dva Ukrajince a Bělorusa, kteří jeli přes 200 kilometrů daleko. Trošku jsme se báli, že hned první noc nestihneme povinnou pauzu, ale na poslední chvíli jsme ji zvládli a dokonce jsme spali za hřbitovní zdí. Další den nebyl moc zážitkový, jelikož jsme se dostávali přes celé Polsko až ke Slovenským hranicím, kde jsme se večer potkali s dalším týmem - Áďou a Davidem, kteří se nakonec ještě na Slovensko tu noc dostali. Tam jsme se my dostali druhý den kamionem s Waldemarem, se kterým jsme si "skvěle" v polštině popovídali! Základní věci jako nadávky jsme pochopili a jinak byl rozhovor hlavně o politice, víc jsme toho nepochytili. Na Slovensku jsme si připadali jak opravdoví závodníci, jelikož jsme stopli pána, který se do závodu tak nadchnul, že odložil práci a dovezl nás až do kempu k Zemplínské Šíravě. Tam jsme strávili super 24hodinový odpočinek a popovídali si s ostatními soutěžícími, kteří postupně do kempu přijížděli. Druhá půlka závodu byla také řádně zajímavá! V Košicích jsme oslovili Matúše, jakožto prvího koho jsme potkali, a on nás nechal u něj doma mu usmažit řízek. Večer jsme se dostali až k Balatonu, kde jsme si ustlali na pláži a brutálně se na nás vyřádili komáři! Jeli jsme autem s autonomním řízením a závodili s dalšími dvěma týmy o první místo. Měli jsme opravdové štěstí a dostali jsme se do cíle s náskokem jen několik desítek minut! Byl to neskutečný závod a jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit!

V sobotu 15. 7. proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků 9. ročníku Mistrovství ČR v autostopu.

A jak toto zajímavé letní dobrodružství letos dopadlo?

1. místo obsadil tým č. 1 ve složení Aneta Škardová a Daniel Škarda - 12 bodů za rychlost a 10 za DMS - celkově 22

2. místo patří týmu číslo 7 Adéla Novotná a David Janků - za rychlost 9 bodů a za DMS 8, celkem tedy 17

3. místo - zde byla bodová shoda třech týmů:

č. 2 Balazs Juhasz a Judit Pócsi - 8 bodů za rychlost a 3 za DMS

č. 6 Anežka Marečková a Jakub Hřib - 7 za rychlost a 4 za DMS

č. 8 Iveta Suchá a Ondřej Vitula - 6 za rychlost a 5 za DMS

Všichni tedy shodně získali 11 bodů. Protože v případě shody rozhoduje rychlost, 3. místo připadlo týmu č. 2. Avšak podmínkou závodu je také osobní účast dvojice na vyhlášení, což se bohužel týmu č. 2 nepodařilo dodržet, proto medaile a ceny nakonec připadly týmu č. 6.

A co všechno závodníci za své výkony získali?

Mimo skvělých zážitků a dobrého pocitu, že pomohli Blance Sajnerové s pořízením aktivního mechanického vozíku, na který se díky nim vybralo 20000 korun, tak získali také následující věcné ceny:

-  všichni závodníci získali duopack piva Svijany

- všech 6 závodníků na medailových pozicích dostalo velkou dárkovou plechovku Svijany 450

- zlatý tým obdržel také 5 litrový soudek piva Svijany Šlik

- všech 6 závodníků "na bedně" obdrželo poukaz na tandemový seskok padákem z výšky 4000 metrů

- medailové týmy dostaly také zásobu tyčinek COCO STAR - nových hvězd autostopu

Děkujeme všem partnerům závodu:

Svijany

Hořické trubičky - COCO STAR

GPS Dozor - Satelitní sledování vozidel

Konto Bariéry

mac Praha spol. s r.o.

Brázdimský statek - pohodlné bydlení pro seniory

 

Již teď se těšíme na další ročník a na Zimní závod!

 

Fotky ze závodu: