Pravidla

V roce 2016 směřoval závod, stejně jako předešlý ročník, opět na jih Evropy - tentokrát do bulharského Primorska. Cestou do známého černomořského letoviska musely týmy navštívit moldavskou Kišiněv a na zpáteční cestě chorvatský Dubrovník. Vítezem se stal tým ve složení Lucia Ragasová a Vít Vomáčka. Gratulujeme!

Start

v sobotu 18. 6. 2016 v 8.00 u CK JEDU.cz na Letné, návrat od neděle 25. 6. do cca čtvrtka 30. 6. 2016

Účastníci

12 dvoučlenných smíšených nebo mužských posádek, minimální věk je 18 let.

Hodí se základní  znalost angličtiny ev. ruštiny + schopnost upravovat a vkládat text s fotkami přes telefon na internet.

Důležité jsou i stopařské a cestovatelské zkušenosti + odolnost zvládat složité situace. ZÁVOD JE NÁROČNÝ!!!

Vybavení: jeden “chytrý” mobilní telefon a tablet nebo dva telefony (jeden s roomingem) s ANDROIDEM.

Startovné

1500 Kč na osobu = 3000 Kč za dvojici

Ze startovného budou uhrazeny náklady na trička s motivem závodu  (3 kusy na osobu),  nocleh v hostelu v Primorsku, pojištění léčebných výloh na 10 dní, 1 simkarta s 100 MB denně při pohybu po EU (1000 Kč) a letáky + vizitky závodníků pro řidiče. Startovné je po 30. 4. 2016 nevratné.

Trasa

Praha – Primorsko a zpět s tím, že:

..... při cestě tam musí závodníci projet i Kišiněvem v Moldavii.

….. při cestě zpět musí projet chorvatským Dubrovnikem.

..... minimální délka trasy je 4800 km, předpokládaná délka bude okolo 5200 km.

Podmínky

Celou cestu musí účastníci ujet výhradně stopem. Mohou stopovat všechny dopravní prostředky a to klasicky s palcem nahoru u silnice nebo i oslovováním řidičů  např. na benzínových pumpách. Za jízdu nesmí nic platit a nesmí využít  odvozu  svých známých. Použití MHD je možné do výše 20 EURO/dvojice/celá cesta.

Průběh závodu: účastníci pojedou co nejrychleji do Primorska a zpět s tím, že při cestě tam či zpět budou mít povinnost splnit 5 úkolů.

 

Úkoly pro posádky - toto jsou loňské - budou upraveny:

VYKOUPAT SE V MOŘI
Jediným úkolem, který mohou závodníci splnit bez triček závodu. Povinností je společná zajímavá fotka v moři spolu s řidičem nebo alespoň dvěma místními. V popisu splnění úkolu musí být informace o místě, kde se závodníci vykoupali a taky lidech, se kterými se v moři vyfotili.

NAVŠTÍVIT SPORTOVNÍ ÚTKÁNÍ
Úkolem je najít a shlédnout minimálně 30 minut nějakého sportovního utkání a vyfotit se s účastníky, kteří budou v dresech, ideálně s oběma týmy. Zjistit a popsat o jakou soutěž se jedná a jak si obě mužstva stojí. Je možné navštívit i individuální soutěže, např. atletické závody, ale podmínkou je, že min. 4 vyfocení závodníci budou v dresech.

UVAŘIT ČI NECHAT SI UVAŘIT NÁRODNÍ JÍDLO
Závodníci být pozvání do rodiny řidičů nebo si mohou jídlo objednat i v restauraci, ale musí být po celou dobu přítomni jeho přípravě, vyfotit jednotlivé fáze vaření, konečný výsledek a také napsat recept.

SEZNÁMENÍ S VENKOVEM
Zajímavý úkol vhodný na Balkán. Oba členové týmu musí absolvovat jízdu na koni či oslu nebo společně nejméně 300 metrů  povozem. Další variantou je podojení krávy, ovce či kozy. Musí se vyfotit s majitelem zvířat a zjistit jeho plné jméno a další informace o jeho životě.

NA VÍNO ČI PIVO V CIZINĚ
Příjemný úkol spočívající v tom, že týmy musí najít vinařství, vyfotit se ve vinici, napsat jaké odrůdy zde pěstují a ochutnat víno. Druhou možností je návštěva pivovaru, kde musí vyfotit varnu, napsat historii pivovaru a samozřejmě ochutnat pivo.

Všechny úkoly je nutné splnit v zahraničí, tedy mimo území ČR. Úkoly je možné plnit minimálně 50 km od Primorska. Mezi plněním jednotlivých úkolů musí posádky ujet minimálně 20 km. Podmínkou je, stejně jako u celoho závodu, být v tričkách soutěže a plnění úkolu zdokumentovat. Tedy pořídit minimálně 3-5 fotek a popsat podrobně celou realizaci. O začátku plnění úkolu zašle posádka sms zprávu.

Nesplnění některého z úkolů znamená ztrátu 1 bodu za každý nesplněný úkol. Závodníci musí splnit minimálně 3 úkoly, jinak budou diskvalifikováni.

Dále budou závodníci muset při cestě tam i cestě zpět dělat  povinné  noční přestávky v trvání minimálně 5 hodin, aby se alespoň trochu vyspali. Povinné noční přestávky je možné čerpat kdykoliv mezi 21.00 a 9.00 následujícího dne.

Čerpání této povinné přestávky musí být oznámeno předem pomocí SMS. Po dojezdu do Primorska zde stráví přesně 24 hodin a budou opět vypuštěni na cestu domů. Organizátor zajistí ubytování v hostelu. Po celou dobu budou posádky online sledovány GPS lokátorem s tím, že jejich poloha, fotky a cestovatelské zážitky budou průběžně zveřejňovány na stránkách JEDU.cz a veřejnost bude moci pro jednotlivé posádky hlasovat.

 

Hodnocení se skládá z těchto kritérií:

  • Rychlost: první posádka, která dorazí do Prahy dostane 12 bodů, druhá 9, třetí 8, čtvrtá 7, atd.
  • Podpora  veřejnosti: posádka s největším počtem dárcovských DMS dostane 10 bodů, druhá 9, atd.
  • Dodatečné body: porota může udělit až 3 dodatečné body např. za stopnutí letadla či počin fair play.

 

Podpora veřejnosti:    

Veřejnost bude posílat dárcovské SMS, která bude stát 30 Kč a jejíž výtěžek ve výši 28,50 Kč bude použit na organizaci zahraniční  cesty mladých hendikepovaných sportovců.

Ceny:

Vítězná posádka obdrží 2 letenky do New Yorku s odletem v září či říjnu 2016.

Druhý a třetí  soutěžní tým a diváci v soutěži pro publikum si rozdělí věcné ceny, které budu upřesněny do konce dubna.

 

Harmonogram

30. 4. 2016 ........... ukončení příjmu přihlášek

6. 5. 2016 ........... první setkání závodníků v Praze od 18.00 v Café Lajka na Letné

20. 5. 2016 ........... v pátek odpoledne proběhne školení vkládání příspěvků

21. 5. 2016 ........... zkušební  závod po ČR (test posádek a techniky)

18. 6. 2016 ........... start závodu z CK JEDU.cz na pražské Letné, návrat za cca 8-12 dní.

 

ÚČAST NA VÝŠE UVEDENÝCH SRAZECH JE POVINNÁ, PROTO JE TŘEBA SI OVĚŘIT, ZDA BUDETE V TÉTO DOBĚ K DISPOZICI.

 

Předběžně bude vybráno  14 závodních dvojic, které se utkají o 12 postupových míst 21. 5. 2016 ve zkušebním závodě po České republice, zbylé dvě posádky budou náhradníci. Závod budete moci online sledovat na těchto stránkách díky GPS lokátorům, které budou mít posádky u sebe. Zároveň se budou zobrazovat příspěvky a fotky z cesty. 


Držíme dvě místa volná pro případného hlavního sponzora a velkého mediálního partnera.

POMOZTE  NÁM SEHNAT HLAVNÍHO SPONZORA (ceny pro první 3 posádky) A ÚČAST MÁTE JISTOU!

 

ZKUŠEBNÍ ZÁVOD PO ČESKÉ REPUBLICE:

21. 5. 2016 se bude konat kvalifikační závod na trase Praha - Hradec Králové  - Brno - České Budějovice - Plzeň - Praha.   Zkušební závod bude sloužit i jako test schopností závodníků, zda umí  vkládat příspěvky.                           

Poznámka:
Každý účastník pojede na vlastní riziko. JEDU.cz sro neručí za škody na zdraví či majetku jednotlivých účastníků. Účastníci souhlasí s uveřejněním svých zážitků z cesty na webu www.jedu.cz a v ostatních mediích.