Pravidla

Autostop není jen levným způsobem cestování, ale hlavně filozofií o volnosti , svobodě a poznávání nových krajů a hlavně lidí, kteří vás svezou, aby si mohli popovídat s cestovatelem, protože sami už na to třeba nemají odvahu. Cílem závodu není jen co nejrychleji dojet do Athén a zpět. To je jen necelá polovina. Důležitou součástí jsou zážitky a fotky ze samotného stopování, které budou posádky vkládat na tyto stránky a tím přenášet do našich počítačů atmosféru závodu. Navíc nám dnešní technika GPS lokátorů umožní doslova online sledovat jednotlivé závodníky a prožívat s nimi strasti a radosti z cesty. Celá akce je i o zdravém soutěžení mezi jednotlivými týmy, které nakonec skončí kamarádstvím po prožité přípravě a absolvování závodu.

Start

v pondělí 15. 6. v 8.00 u CK JEDU.cz na Letné, návrat od neděle 21. 6. do cca středy 45.6.2015

Účastníci

12 dvoučlenných smíšených posádek, minimální věk je 18 let.

Nutná je dobrá znalost angličtiny + schopnost upravovat a vkládat text s fotkami přes telefon na internet.

Důležité jsou i stopařské a cestovatelské zkušenosti + odolnost zvládat složité situace.

Vybavení: jeden “chytrý” mobilní telefon a tablet nebo dva telefony (jeden s roomingem).

Startovné

2000 Kč za dvojici.

Ze startovného budou uhrazeny náklady na trička s motivem závodu  (3 kusy na cestu do Atén a 3 nová na cestu zpět), kšiltovka, nocleh v hostelu v Aténách a letáky + vizitky závodníků pro řidiče. Startovné je po 30. 4. 2015 nevratné.

Trasa

Praha – Atény a zpět s tím, že:

..... při cestě tam musí závodníci projet i Rumunskem a Bulharskem.

….. při cestě zpět musí projet Albánií nebo trajektem z Řecka do Brindisi či Bari v Itálii a dále do Prahy.

Podmínky

Celou cestu musí účastníci ujet výhradně stopem. Mohou stopovat všechny dopravní prostředky a to klasicky s palcem nahoru u silnice nebo i oslovováním řidičů  např. na benzínových pumpách. Za jízdu nesmí nic platit a nesmí využít  odvozu  svých známých. Použití MHD je možné do výše 20 EURO/dvojice/celá cesta. Mohou uhradit I trajekt, cena je cca 40-50 euro/osoba.

Průběh závodu: účastníci pojedou co nejrychleji do Atén a zpět s tím, že při cestě tam či zpět budou mít povinnost splnit 5 úkolů, které budou zvěřejněny nejpozději 30. 4. 2015.

Máte tip na nějaký zajímavý, ale reálný úkol? Pošlete nám váš nápad na autostop@jedu.cz

Toto byly úkoly v roce 2014.:

  • vykoupat se v moři
  • vyfotit se před prvoligovým stadionem
  • vylézt na kopec s min. převýšením 150 m
  • vyfotit se před hradem či zámkem a zjistit jeho historii
  • seznámit se se starostou nějaké obce na trase a získat jeho vizitku + společnou fotku.

Nesplnění některého z úkolů znamená ztrátu 2 bodů za každý nesplněný úkol.

Dále budou závodníci muset při cestě tam i cestě zpět udělat jednu povinnou 9 hodin dlouhou přestávku na spaní. Pro přestávku je možné využít i pobyt na trajektu. Čerpání této povinné přestávky musí být oznámeno předem pomocí SMS. Po dojezdu do Atén zde stráví přesně 24 hodin a budou opět vypuštěni na cestu domů. Organizátor zajistí ubytování v hostelu. Po celou dobu budou posádky online sledovány GPS lokátorem s tím, že jejich poloha, fotky a cestovatelské zážitky budou průběžně zveřejňovány na stránkách JEDU.cz a veřejnost bude moci pro jednotlivé posádky hlasovat.

Hodnocení se skládá z těchto kritérií:

  • Rychlost: první posádka, která dorazí do Prahy dostane 10 bodů, druhá 9, třetí 8, atd.
  • Hlasování veřejnosti: posádka s největším počtem hlasů dostane 10 bodů, druhá 9, atd.
  • Dodatečné body: každý člen z poroty (5 osob) bude mít ještě jeden dodatečný bod, který bude moci přidělit posádce za nějaký výjimečný počin či fair play atd.

Hlasování veřejnosti:    

Hlasování bude probíhat formou dárcovské SMS, která bude stát 30 Kč a jejíž výtěžek ve výši 27 Kč bude použit na organizaci zahraniční  cesty pro konkrétní skupinu zdravotně hendikepovaných nebo pobyt u more pro děti z dětského domova. Příjemce pomoci představíme nejpozději 30. 4. 2015.

Ceny:

Prvních 5 soutěžních týmu si rozdělí věcné ceny a letenky v celkové výši 100000 Kč.

Harmonogram

Příjem přihlášek do 10. 3. 2015. Přihlášku si můžete stáhnout zde.

Předběžný výběr 12 závodních dvojic 15. 3. 2015.

První seznamovací setkání všech účastníků v Praze v pondělí 30. 3. 2015. Ke skupině 12 dvojic se připojí i dvě dvojice z ročníku 2014 (jedna z vítězek Gábina či Petra s partnerem a Anička s Honzou, kteří si zajistili účast činem fair play). Po 1. schůzce zůstanou dvě dvojice v roli náhradníků. V minulém ročníku odpadly dva týmy, takže I náhradníci mají šanci, že pojedou závod.  CK JEDU.cz jako organizátor si vyhrazuje právo kdykoliv změnit nominaci s tím, že případným odmítnutým účastníků vrátí startovné v plné výši.

Druhá technická schůzka, kde proběhne školení  ohledně vkládaní příspěvků a fotografiíí, proběhne v pátek 24. 4. odpoledne. 

Definitivní stanovení účastníků a tisk všech letáků a vizitek 1. 6. 2015.

Start v pondělí 15. 6. 2015 v 8.00 od CK JEDU.cz na pražské Letné.                                         

Poznámka:
Každý účastník pojede na vlastní riziko. JEDU.cz sro neručí za škody na zdraví či majetku jednotlivých účastníků. Účastníci souhlasí s uveřejněním svých zážitků z cesty na webu www.jedu.cz a v ostatních mediích.