Pro média

... tak jak říkám stopik je úplná senzačka stačí mít ňáký prachy f kapse a cestovní pas ňáký spolehlivý kapitalistický zemně a svět je vám vodevřenej. Šoféra máte dycky svýho jako ňákej hrabě nebo lort a von vám všechno udělá: zajede natankovat benzín dyš je prázdná nádrš stará se vo gumy platí za dopravní přestupky a ňekdy dyš ste žíznivej a hladovej tak vás napojí vhodným vobrokem a vodou a to všechno jen z lásky k vám... ....ukázka z knihy Autostopem kolem světa a filozofie celého závodu

PROSÍM VYUŽIJTE TENTO PŘIPRAVENÝ ČLÁNEK - DALŠÍ BUDEME PUBLIKOVAT AKTUÁLNĚ KAŽDÝ DEN:

 

Stopařský závod na Gibraltar skončil.  Všichni se plni zážitků ve zdraví vrátili domů.

Po 12 dnech na silnicích západní Evropy se vrátily poslední posádky do Prahy. Mají za sebou více než 6000 kilometrů, 5 splněných úkolů a 24 hodin povinné přestávky na Gibraltaru, což bylo místo, kam měly dorazit a otočit se k cestě zpět.

Závod odstartoval v pondělí 16. 6. ráno na pražské Letné, kde se sešlo 12 dvoučlenných  posádek, které byly vybrány z přibližně 80, jež projevily o tento závod zájem.  Akce vznikla jako spontánní nápad k uctění památky největšího českého stopaře a autora knih Autostopem kolem světa Jirky Svobody, který tragicky zahynul při jedné své cestě. Od myšlenky k činu uplynuly jen dva měsíce, ale přesto se podařilo díky nasazení všech zúčastněných připravit zajímavý závod, který přitáhl k monitorům denně tisíce diváků.

Proč byl tak sledovaný? Především proto, že všechny posádky byly vybaveny GPS lokátory od GPS dozoru a tak mohli všichni online sledovat, kde se která posádka právě pohybuje a po přepnutí na satelitní mapy či pohledy street view jak to které místo přesně vypadá.

Dalším důvodem pro neustálé sledování počítače byly zážitky, které jednotlivé posádky díky chytrým telefonům a tabletům průběžně vkládaly na web závodu www.jedu.cz/stop. Celé mistrovství nebylo jen závodem na rychlost, ale o konečném vítězi rozhodovaly i hlasy těch, kteří strávili nad počítačem dlouhé hodiny. Posádky průběžně vkládaly své příběhy, fotky řidičů a informace o tom, jak splnily povinné úkoly. Mezi ty patřilo například vylézt na kopec, vyfotit se před prvoligovým stadionem, vykoupat se v moři nebo se seznámit se starostou nějaké obce.

Do závodu byli vtaženi i řidiči, kteří po tom, co se dozvěděli, že vezou závodníka na trase Praha – Gibraltar – Praha, ochotně měnili své plány a často zavezli české stopaře i o 200 km dále než jeli.  Složení týmu bylo velmi pestré. Jely klasické páry studentů, otec se 14letou dcerou, sourozenci, strýc s neteří a tři páry byly čistě dívčí.

Kde se nejlépe stopovalo? Samozřejmě v Německu, kde je navíc neomezená rychlost, takže GPS lokátory zaznamenaly i 260 km za hodinu. Na druhou stranu brali závodníci za vděk  i kamiony, které se plouží rychlostí okolo 85 km za hodinu, ale zase jely celou noc. Nejhorší stop byl ve Španělsku, kde nemá tradici a kde jsou lidé velmi opatrní. Ale i zde se posádky setkaly s vřelými řidiči, kteří je pozvali na  oběd či večeři či jim jen koupili ovoce. Nejdelší stop byl dlouhý přes 1500 kilometrů a byl navíc zpestřen několika jídly, které řidič dodávky uvařil na plynovém vařiči.

Zkušení stopaři odhadli, že se první tým dostane zpět do Prahy za týden.  Dvěma posádkám se to podařilo již za 6 dní a to při cestě tam i cestě zpět měly povinnou 6 hodin dlouhou přestávku a také na Gibraltaru musely strávit 24 hodin, aby nabraly sílu na cestu zpět. Ukázalo se, že stále platí, že děvčata to mají lehčí a tak do Prahy přijela jako první posádka č. 12 ve složení Alžběta s Veronikou. V konečném součtu je překonaly Gábina s Petrou, které sice dorazily jako druhé, ale získaly více hlasů publika a také dodatečné hlasy poroty, která ocenila jejich zajímavé a akční články. Další posádky přijely po 7 až 8 dnech a poslední za 12 dní. Závod se bude pravidelně opakovat s tím, že pojedou jen smíšené posádky.

Cílem celé akce bylo i zpopularizovat tento v 70. - 90. letech oblíbený způsob dopravy. Není to jen o cestování zdarma, ale hlavně životní postoj, při kterém se dá poznat spousta zajímavých lidí, kteří ochotně přiblíží život ve své zemi. Všichni účastníci se vrátili nadšení a jejich zážitky nadchly i  tisíce lidí, kteří je po celou dobu pečlivě sledovaly. Věřme, že závod přivede o prázdninách na silnice nové stopaře  a že se na ně řidiči nebudou dívat skrz prsty a svezou je třeba jen o ten pomyslný kousek!

PRO JAKÉKOLIV INFORMACE VOLEJTE OD 8.00 DO 22.00 NA 603411788.

PAVEL ZÍKA, HLAVNÍ ORGANIZÁTOR ZÁVODU