O závodu

... tak jak říkám stopik je úplná senzačka stačí mít ňáký prachy f kapse a cestovní pas ňáký spolehlivý kapitalistický zemně a svět je vám vodevřenej. Šoféra máte dycky svýho jako ňákej hrabě nebo lort a von vám všechno udělá: zajede natankovat benzín dyš je prázdná nádrš stará se vo gumy platí za dopravní přestupky a ňekdy dyš ste žíznivej a hladovej tak vás napojí vhodným vobrokem a vodou a to všechno jen z lásky k vám... ....ukázka z knihy Autostopem kolem světa a filozofie celého závodu

Jak vznikla myšlenka zorganizovat tento závod?

Pavel Zíka, majitel CK JEDU.cz:

Úplně jednoduše! Při úklidu své cestovatelské knihovničky jsem narazil na knihy Autostopem kolem světa, které napsal Jirka Svoboda. Jednu jsem si vzal do postele a začal ji po létech zase číst. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na fonetické psaní, ale pročetl jsem ji za pár hodin.

Pak mě napadlo, že jsem vlastně o Jirkovi dlouho neslyšel, a tak jsem si vygoogloval, co se s ním stalo. Zjistil jsem, že tak trochu smutně zahynul na česko-německém pomezí na přelomu roku 2007/2008. Prostě během přespávání ve spacáku někde uprostřed divočiny umrzl. Znal jsem ho osobně z Václaváku, kde po revoluci a jeho návratu z Kanady prodával své knihy. Jako spousta stopařů jsem se u něj zastavoval a probírali jsem naše stopařské zážitky a plány do budoucna. Bohužel další zážitky si už neřekneme a další kniha nevznikne.

V té chvíli mě napadla myšlenka uskutečnit Mistrovství České republiky v autostopu. Díky novým technologiím je dnes možné sdílet své zážitky, fotky nebo potíže online s ostatními soutěžícími a veřejností. Spojil jsem se s dalším velkým českým stopařem Tomášem Poláčkem z MF DNES a ten navrhl, aby to nebyl jen závod na čas, ale aby soutěžící museli splnit několik úkolů a získat tak sympatie (v podobě hlasů) těch, kteří je budou sledovat přes internet.

Prvním úkolem bylo sehnat firmu, která by nám poskytla GPS lokátory. To vyřešil první telefonát Martinovi Karpíškovi z firmy GPS dozor, kterého tato akce nadchla a okamžitě nám nabídl lokátory zdarma. Za pomoci facebooku a webu Hedvábné stezky jsme byli zahlceni přihláškami a už to běželo...

Jediné, co mě mrzí, byl vlažný přístup sponzorů. Vydělávání peněz bohužel vítězí nad romantikou a marketingové plány nad svobodou při stopu. Věřím, že díky úspěšnému letošnímu roku budeme mít příště  u sponzorů a v médiích dveře otevřené. Rád bych také poděkoval Studentfonu za věnování 12 SIM karet s celkovým kreditem 48000 Kč a FLY UNITED za dvě letenky a věcné dary a dalším našim partnerům, kteří nás i přes neziskovost této akce podpořili.

Závod vznikl i proto, aby zpopularizoval v 70.- 90. letech tak oblíbený autostop. Samozřejmě jen ten bezpečný, vždycky je potřeba dodržovat určité zásady, jako ostatně při každém stylu cestování. Byl bych rád, kdyby se na silnice vrátili stopaři s baťohy a řidiči, kteří je budou brát. Stopování není jen otázka peněz, ale pro hodně lidí i životní postoj. Jako stopař jsem poznal lidi ve spoustě zemí, vyslechl stovky příběhů a dostal se do zajímavých míst. To se za peníze koupit nedá. Jako řidič dnes vracím té hrstce dobrodruhů, kteří na silnici zůstali, to, co jsem za studentských let sám dostal.

Užijte si tuto soutěž a zážitky našich posádek. A v létě vyražte stopem třeba na Slovensko. Určitě vás vezme někdo, kdo sledoval osudy našich soutěžících!