Pro média

Každoročně pořádáme populární závod Mistrovství ČR v autostopu. Akce se účastní v hlavním závodě týmy - dvojice, které soutěží na trase po Evropě, která je dlouhá cca. 5000 km a po cestě plní několik stanovených úkolů. Akce má mimo zábavu také dobročinný přesah. Jednotlivé týmy sdílejí své příspěvky a lidé přispívají formou DMS na dobrou věc. Vždy se vyberou desítky tisíc korun!

 

HLEDÁME MEDIÁLNÍ PARTNERY - TELEVIZE, RÁDIA, ČASOPISY A NOVINY!

SLEDOVANOST AKCE NA WEBU A FACEBOKU JE  V PRŮBĚHU ZÁVODU OKOLO 15000 OSOB DENNĚ!

 

Již máme za sebou 9 úspěšných ročníků Letního závodu:


V roce 2014 se jelo na trase Praha - Gibraltar - Praha

V roce 2015 naše závodní posádky zvládly cestu Praha - Atény - Praha

V roce 2016 zdolaly týmy cestu Praha - Primorsko - Praha

V roce 2017 projely týmy cestu Praha - Oděsa - Praha

V roce 2018 závodily týmy na trase Praha - Ohrid - Praha

V roce 2019 se vydali na trasu Praha - Tallin - Praha

V roce 2021 se závod konal na trase Praha – Oostende – Praha

V roce 2022 se jelo na trase Praha - Istanbul - Praha

V roce 2023 závodily týmy na trase Praha - Zemplínská Šírava - Praha

 

Mimo to pořádáme ještě víkendový Zimní závod a občasná stopařská setkání a akce:

 

Zimní závod 2019

Stopařské setkání na Balatonu 2020

Zimní závod 2021

24 hodinový závod do Istanbulu 2022

Zimní závod 2022

 

tisková zpráva k Zimnímu závodu 2023:

 

V prosinci proběhne další ročník - již čtvrtý - unikátního klání - Zimního závodu Mistrovstrovství ČR v autostopu.

 

Stopování v zimě má jedinečnou atmosféru, lidé jsou velmi srdeční a mnohem více staví.

 

Postávat v zimě u silnice a mávat na projíždějící auta - pro mnohé zvláštní představa. Avšak pro nadšence do stopování je to vítaná sváteční kratochvíle, která jim umožňuje i mimo cestovatelskou sezonu nasadit toulavé boty a vyrazit vstříc zážitkům.

Vyráží v sobotu ráno z Prahy, projíždějí stanovené body a plní zábavné úkoly. Po cestě se hecují, sdílí své zážitky a sledují společně s diváky GPS poloho všech týmů. Ty u sebe totiž mají od pořadatelů lokátor. 

Říkáte si, že v zimě musí být při postávání u cesty pořádná zima? Ano, základem je dobře se obléci, vzít si teplou obuv a světlé oblečení. Ale jak říká jeden z pořadatelů Emil Patta, čekání je během závodu minimální, lidé jsou přítomností stopařů v zimě tak překvapeni, že běžně staví do pár minut a to včetně lidí, kteří nikdy žádné stopaře nevzali.

Často i se soutěžícími navštíví průjezdní body - a to ne vždy snadno dostupné. V roce 2021, kdy bylo úkolem mimo jiné navštívit například nejsevernější bod ČR, šli hned dva řidiči společně s účastníky 3 kilometry pěšky lesem zasypaným sněhem.

 

Po cestě týmy plní úkoly

Že jen sedět v autě musí být nuda? Tak to v tomto závodě nehrozí. Po cestě se totiž plní tématické úkoly. Mezi takové patří například pití svařáku na vánočních trzích, zpívaní koled či stavění sněhuláka. Navíc nezřídka do úkolů zapojují soutěžící také řidiče a kolemjdoucí, takže o dobrou náladu je všeobecně postaráno.

 

Zní vám to skvěle? Přihlaste se.

Máte volný víkend 16. - 17. prosince a rádi byste okusili podobné dobrodružství? Stačí najít parťačku či parťáka a utvořit libovolnou dvojici, odeslat přihlášku, zaplatit symbolické startovné 100 korun a dostavit se na start v Praze. Něco nám dává tušení, že na mráz rychle zapomenete a po skončení závodu vás budou dlouho hřát super zážitky!

 

-------------------------------------


V červenci 2023 proběhl 9. ROČNÍK Letního závodu 2023, který odstartoval 8. 7. v 9:00 ze Smetanova nábřeží v Praze. Vyhlášení výsledků závodu se konalo 15. 7. v Praze.

 

tisková zpráva k Letnímu závodu 2023:

 

Mistrovství ČR v autostopu  se letos konalo na trase Praha – Zemplínská Šírava – Praha s okruhem po Střední Evropě. Na východě Slovenska proběhl dvacetičtyřhodinový pitstop v polovině závodu. Úkolem závodníků bylo navštívit 7 libovolných zemí, vykoupat se v Baltském moři a Balatonu. Mimo tato pravidla byla trasa zcela na jejich uvážení.

 

Proč jezdit stopem? Protože stopování není jen způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, ale hlavně způsob, jak poznat spoustu skvělých lidí a zažít hromadu nevšedních zážitků. Stopování totiž skvělé lidi přitahuje jako magnet!

Takže pokud chcete potkat spoustu skvělých lidí, zažít to, co normálně nezažijete, vyhecovat se k výkonům, o jakých se vám normálně ani nezdá, zasoutěžit si s podobně střelenými lidmi a zároveň podpořit dobrou věc, tak právě pro vás se každoročně koná Mistrovství ČR v autostopu. Letos se konal již 9. ročník.

 

8 smíšených nebo mužských dvojic jelo po trase Praha – Zemplínská Šírava na Slovensku - Praha Celá akce trvala zhruba týden.

Základní podmínkou účasti bylo utvořit akceschopný tým a dosažení věku 18 let v den startu závodu. Závodníci po cestě vkládali své zážitky a fotky formou příspěvků na stránky závodu, čímž bojovali o přízeň publika. Nejelo se totiž jen o čas, ale druhým kritériem byla podpora od těch, kteří budou závod online sledovat. Své oblíbené posádky moh podporovali dárcovskými DMS, jejíž celý výtěžek putoval ve spolupráci s Kontem Bariéry na aktivní mechanický vozík pro slečnu Blanku, které se po operaci kolene rozjel v jejím těle Sudeckův syndrom, kvůli kterému se dnes už nedokáže postavit na nohy. Celkem Mistrovství ČR v autostopu podpořilo Blanku 20000 korunami.

 

Všechny závodní dvojice u sebe měly GPS lokátor, který nepřetržitě ukazoval, kde se který tým nachází. Zobrazoval také jejich aktuální rychlost a nadmořskou výšku. Díky možnosti přepnout mapu na satelitní pohledy nebo na funkci Street view se mohli sledující podívat na místa, kde se závodníci aktuálně nacházeli.

 

Soutěžní týmy také cestou plnily úkoly a taktizovaly

Po cestě týmy plnily povinné úkoly, letos například uspořádávávaly barmanskou show nebo místním připravovaly smažený řízek. Vše závodníci dokumentovali a sdíleli na webu závodu. Úspěšnost v plnění úkolů a jejich správné načasování dokázalo pozici týmů zásadně ovlivnit. To vše činilo akci po celou dobu trvání divácky atraktivní a napínavou až do samého konce. Do cíle nakonec dorazil první tým č. 1 ve složení Aneta Škardová a Daniel Škarda. Jsou to sourozenci a letošní účast ve stopařském klání nebyla jejich první, avšak až tentokrát se jim poštěstilo umístit se a to hned na prvním místě. Jak poznamenala Aneta v cíli, už teď se společně s bratrem těší na Zimní závod 2023, kterého mají v plánu se také účastnit. 

 

Účastníci nezískali jen zážitky a věcné ceny, ale také dobrý pocit, že pomohli potřebným

Závodníci z cesty získají mnoho nevšedních zážitků a spoustu nových přátel, což samo o sobě je pádným důvodem, proč se akce zůčastit. Ale to není zdaleka vše. Vítězové a i ostatní účastníci získají dále věcné ceny od partnerů závodu a v neposlední řadě podpoří charitativní rozměr této neotřelé akce. Mistrovství se koná každé léto a mimo to se můžete přihlásit také do zimního víkendového klání, které probíhá vždy v první půlce prosince.

 

Pro více informací navštivte stránky závodu www.mcrautostop.cz nebo napište organizátorům na info@mcrautostop.cz.
 
 

PRO INFORMACE A FOTKY Z MINULÝCH ROČNÍKŮ PROSÍM PIŠTE NA pavel@jedu.cz či info@mcrautostop.cz, nebo volejte na 603411788.

Pavel Zíka a Emil Patta, organizátoři akce

Pořadatel:

Světem stopem z. s.

IČO: 08640017

Brtnická 1034/8, Michle (Praha 10), 101 00 Praha

email: info@mcrautostop.cz